הרומאים היללו אותם, היוונים אהבו אותם, הרבה שירה וציור התבססו עליהם…

ענבים הם חלק מההיסטוריה של אזור הים התיכון, ובמשך אלפי שנים היו אוכל מהולל. אבל…. בשנים האחרונות הם סובלים משם לא טוב. טוענים שהם מפוצצים בסוכר, משמינים, ואני שומעת לא מעט "מה ענבים? אסור, לא?"

אז לא, לא ולא! ענבים הם אחד הפירות הבריאים והטעימים שיש ואין סיבה בעולם להימנע מאכילה שלהם, וגם משתייה מתונה של יין.

ענבים הם פרי נפלא, מפוצץ ויטמינים, מינרלים ופיטו- נוטריינטים הייחודים רק להם וחבל מאוד לפספס אותם בגלל אמונות לא מבוססות.
מה שכן- עדיף לצרוך את הסוגים האדומים-על כל גווניהם, וגם יין אדום במתינות (כוס ליום לאישה, שתי כוסות ליום לגבר. אף פעם לא לנהוג אחרי שתיית יין ולא כל אלכוהול אחר, ו… אל תשכחו לבדוק אם זה לא מתנגש עם התרופות שלכם).

אז למה ענבים טובים?

קודם כל- הפתעה!!! ענבים מאזנים רמות סוכר בדם והם מומלצים לסוכרתיים! הסיבה היא האינדקס הגליקמי הנמוך שלהם- בין 40-50 (אבטיח לצורך ההשוואה 75).

מנת ענבים (150 גר) מכילה 100 קלוריות בלבד, מה שהופך אותם לארוחת ביניים מושלמת גם לאלו ששומרים על המשקל. בגלל הסיבים והמים שיש בהם, הם גם נותנים תחושה של שובע.

ענבים מכילים שפע של חומרים הנקראים פיטו-נוטריינטים, כגון רסווראטרול וקוורציטין. חומרים אלו הם נחשבים לבעלי אפקט אנטי-אייגינג עוצמתי, מאחר והם מעכבים הזדקנות של התא ושומרים על הDNA מפני נזקים של רדיקאלים חופשיים. בגלל שחומרים אלו מגינים על הDNA, הם גם חשובים למניעת מחלות קשות.

ענבים מעולים לבריאות המעיים כי הם מכילים המון מים וסיבים. הם תורמים ליציאות תקינות וגם שומרים על אוכלוסיית החיידקים הטובים של המעי. כל זה חשוב למניעת גזים ומרעין בישין במערכת העיכול.

ואם לא הפתעתי אתכם עד עכשיו, אני בטוחה שזאת הפתעה:

  • לענבים חשיבות עליונה לבניית עצם ומניעת אוסטאופניה ואוסטאופורוזיס כי מכילים מנגן, נחושת וברזל. מנגן הוא אחד החומרים החשובים ביותר לבנייה וגמישות של העצם (חשבתם שרק סידן חשוב?). בנוסף, מנגן חשוב מאוד לבניית קולגן, חומר ששומר על גמישות ומלאות של רקמת העור וכך מונע או מעכב הזדקנות של העור.
  • ענבים יעילים מאוד בסיוע במניעת מחלות לב, שבץ מוחי ועודף כולסטרול. כן, ממש ככה, עוזרים באופן רב מימדי!
  • ענבים מונעים קרישי דם כי הם מגבירים רמות של תחמוצת חנקן בדם, וכך מסייעים למנוע שבץ מוחי.
  •  בגלל שענבים מכילים רמות גבוהות של נוגדי חימצון, הם מונעים את ההתחמצנות של הLDL. התחמצנות, ולא הLDL עצמו, היא האחריות לייצור חומרים החוסמים את כלי הדם. ועוד בעניין הכולסטרול- בענב יש חומרים שנקראים פטרוסטילבן וספונינים. הם נקשרים למולקולות של כולסטרול וכך מונעים ספיגה ומעודדים סילוק שלו.
  • ענבים מסייעים לבריאות הכליות ומניעת גאוט – שגדון- המאופיין בכאבים במפרקי הרגליים. בגלל תכולת המים שבהם הם מסייעים לשתן, ובסילוק רעלנים מהכליות ובעיקר חומצה אורית. באופן כללי, ענבים עושים סוג של דה-טוקס (סילוק רעלנים מהגוף).
  •  ענבים ידועים כמשפרים תפקוד מנטלי וזיכרון, והם חשובים לתפקוד תקין של מערכת העצבים. לאחרונה מחקרים חשובים מעידים על היכולת של ענבים למנוע ולעכב התקדמות של מחלת האלצהיימר!!!

לענבים יש חשיבות עליונה במניעת מחלות ניווניות של העיניים וקטראקט. בנוסף, הרסברטרול שיש בענבים וגם מופיע ביין אדום, מגן על ה-DNA וכך גם מסייע במניעת תהליכים דלקתיים (INFLAMMATION) ומעכב חומרים כימיים בגוף המעודדים התפתחות של המחלה, בעיקר בשד, פרוסטטה ומערכת העיכול.

מכירים את המשפט- IN VINO VERITAS? נכנס יין יצא סוד…כלומר, יין משחרר, יין משמח לבב. בנוסף יין בכמות מתונה יכול לסייע לעיכול ולשינה.

זהו. כל מה שכתבתי כאן על הענבים, נכון גם ליין אדום. אני חובבת שתיית יין אז אם תרצו להתייעץ על יין מומלץ…גם אפשר!