האם שומן בריא?
כן, בהחלט! שומן הוא מרכיב חיוני לגוף!
קבלו 5 עובדות חשובות על שומן בריא:

1. שומן הוא אחד מאבות המזון. כמו חלבון, ופחמימה. אנחנו חייבים שומן במזון שלנו!
2. שומן הוא מרכיב חשוב בייצור הקרום של התא, ובייצור ההורמונים בגוף. בלעדיו- הייצור הזה נפגע!
3. שומן מאפשר לויטמינים להיספג בגוף. בלי שומן- אין ויטמינים!
4. התקשורת העצבית חייבת שומן. 60% מהרכב המוח הינו שומן. בלי שומן, התקשורת העצבית נפגעת.
5. שומן תורם לשובע. שילוב של חלבון ושומן נותן שובע מושלם. לכן, שומן מאוד חשוב בדיאטה שלנו. אם נאכל הרבה פחמימות לא תהיה לנו תחושת שובע. שומן גם חשוב מאוד לטעם- אם אוכלים אז נהנים

אני מניחה שמכל זה ברור שאנחנו חייבים לאכול שומן, אבל, בשנים האחרונות יש הרבה מאוד תפיסות מוטעות לגבי שומן.
לכן, כאשר אנשים עושים דיאטות הרזייה, הם פעמים רבות נמנעים משומן, ולא יודעים שהם בעצם גורמים נזק קשה לגוף.
שימו לב – מי שמתנזר משומן יסבול ממחסור קשה בוויטמינים, פחות חיונית בגלל האטת חילוף חומרים בתא!

עוד תופעות שנגרמות ממחסור בשומן בגוף:

אפשר לסבול מעודף כולסטרול- תיכף אסביר על המנגון, שיער עור וציפרניים שבריריות, ובכלל- בעיות עור רבות, ובעיות הורמונליות.

לגבי עודף כולסטרול אצל אנשים שלא צורכים שומן: כשהגוף לא מקבל שומן מבחוץ, הוא מתחיל לייצר אותו מבפנים. זה כולסטרול. הגוף חייב שומן וחייב כולסטרול לפעולה טובה. אבל, אם הוא מייצג יותר מדי ממנו, זה כבר גורם לשקיעה שלו בעורקים ולנזק. לכן, עדיף לתת לגוף כמות נכונה של שומן איכותי במזון, וכך להקטין את רמות הכולסטרול בדם! כן, בדיוק כך. הפוך על הפוך!

השאלה היא כמובן- איזה שומן לאכול?

כדי לענות על השאלה הזאת, כדאי להבין איזה שומנים יש לנו:
יש שומן רווי, שומן חצי רווי ושומן לא רווי או בלתי רווי. כולם נחוצים לפעילות הגוף, ולכל אחד מהם יש תפקיד וחשיבות. לכן- אנחנו צריכים לאכול את כולם!

גוף האדם זקוק לשומן מכל מקורות המזון וחשוב לשלב ביניהם. השומן הרווי קיבל יחסי ציבור גרועים מאוד, אבל אנחנו זקוקים לו. מותר לגמרי לאכול קצת שומן רווי שנמצא בבשר איכותי- ואני אפרט על זה בהמשך. הכל במידה.

אבל- שימו לב. יש סוג אחד של שומן אותו אנחנו לא צריכים לאכול:
שומן טראנס הוא השומן היחיד שממנו אנחנו צריכים להיזהר!
איפה מוצאים אותו? קודם כל- מרגרינה כמובן. מעבר לכך, כמעט בכל מוצר מעובד שכתוב עליו שהוא מכיל שומן צמחי, יהיה מדובר בשומן טראנס. הוא שומן שיש לו חיי מדף ארוכים מאוד, ולכן נעשה בו שימוש נרחב בחטיפים, עוגיות, עוגות, אוכל צמחוני קפוא ועוד ועוד.
שומן טראנס הוא שומן צמחי שעושים בו שינוי מולקולרי, וזה גורם לו לשנות את מצב הצבירה שלו ולהתקשות. השומן הזה לא טבעי לגוף. הוא שוקע בכלי הדם, גורם לקרום של התא (דהוא מורכב משומן) להיות נוקשה ולא גמיש וכך מפריע לחילוף החומרים התקין ברמת התא. בניגוד לשומן טבעי שטוב לנו ועוזר לנו לספוג ויטמינים, הם לא מסיסים בשומן טראנס. הוא לא מעודד עבודה נכונה של הגוף שלא מזהה את שומן הטראנס. אז תעשו לעצמכם טובה. תפסיקו לצרוך אוכל מעובד עד כמה שניתן. תכינו בבית, מרכיבים טבעיים וטריים. הגוף שלכם יודה לכם!

טוב, אז איזה שומן כן לאכול?

נתחיל משומנים מן החי: שומן אווז, שומן כבש. קצת מהם גם נותן טעם נפלא וגם טוב לנו. לא הרבה, לצרוך במתינות, אבל אין שום סיבה להימנע. חמאה איכותית, גבינות שמנת איכותיות (ברי, קממבר, פרמז'ן וכו')- הכל טוב. דגי ים מצוינים.
ביום יום חשוב להוסיף לתפריט אבוקדו, אגודים ושקדים, חמאת ושומן קוקוס, טחינה, חמאת בוטנים טבעית ללא תוספים, זיתים ושמן זית.

שמנים בהם כדאי להשתמש בהכנת אוכל הם שמנים שעשויים מפירות ואגוזים: קוקוס, זית, אבוקדו, בוטנים ושמני אגוזים וזרעים שונים. שימו לב, שמן מאגוזים/זרעים רק לתיבול ואין לחמם אותם.
שמני קנולה, תירם וסויה, הם מעובדים, לא בכבישה קרה, ולכן מגיעים אלינו מחומצנים וגורמים לנזק בגוף כמו שומן טראנס.

לגבי כמויות: כל גרם של שומן = 9 קלוריות. גרם של פחמימה או חלבון = 4 קלוריות. כמות השומן שאנחנו צורכים ביום צריכה להיות 30% מהצריכה הקלורית היומית. זו הכמות המומלצת.

ניתן לקחת תוספי שומן בריא כמו אומגה 3. יש לו זיקה מאוד גדולה למערכת העצבים והוא יכול לסייע בבעיות של קשב וריכוז, דכדוך ודכאון. היום מומלץ גם לנשים בהריון לקחת אומגה 3 כבר מהרגע הראשון כדי לתרום להתפתחות תקינה של מערכת העצבים של העובר.

זהו. שיהיה בתיאבון!